Młodzieżowe słowo roku – 2022

młodzieżowe słowo roku

Niezmiernie miło chcemy Was poinformować, że właśnie wystartowała kolejna edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022! To już siódma edycja Młodzieżowego Słowa Roku. Propozycję słowa roku może zgłosić każdy oraz wziąć udział w konkursie organizowanym przez PWN. Odświeżona wersja plebiscytu umożliwia zdobycie ciekawych nagród, zostanie przyznana Nagroda Jury dla słów wyróżniających się pod względem oryginalności i trafności.

Jak zagłosować na młodzieżowe słowo roku?

  1. Pierwszym krokiem jest przejście na stronę organizatora plebiscytu sjp.pwn.pl, na stronie pojawi się okienko z formularzem.
  2. Wypełnij wymagane dane takie jak: proponowane słowo, znaczenie danego słowa, adres e-mail, czym się zajmujesz oraz ile masz lat.
    Ważne! Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe ani slangowe. Jury plebiscytu liczy na oryginalność i kreatywność.
  3. Poprawnie wysłany formularz (propozycja słowa roku) trafi do bazy wszystkich zgłoszonych słów w plebiscycie. Zgłoszenia można wysyłać w okresie od 11 października 2022 roku do 8 listopada 2022 roku.
  4. Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie przez jury wszystkich zgłoszeń i wyłonienie 20 najpopularniejszych słów zgodnych z regulamin plebiscytu.
  5. II etap plebiscytu ruszy już 15 listopada 2022 roku. Na stronie organizatora (sjp.pwn.pl) zostanie opublikowana lista słów z możliwością jednokrotnego wyboru. W tym etapie internauci oddają swój głos na jedno ze słów. Głosowanie trwa do północy 30 listopada 2022 roku. Słowo, które otrzyma najwięcej głosów, zostanie ogłoszone nowym Słowem Roku 2022.

Rozstrzygnięcia plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku w ubiegłych latach:

1. miejsce2. miejsce3. miejsce
2016sztosogarnąć/ogarniać siębeka/masakra
2017xDsztosdwudzionek
2018dzbanmasny/masnoprestiż/prestiżowy
2019alternatywkajesieniaraeluwina
2020
2021śpiulkolotnauratwoja stara
2022essaslayłymyn
Znamy zwycięzcę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – decyzją internautów została nim: ESSA! Kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa ODKLEJKA.

W 2020 roku nie zostało wyłowione słowo roku, ponieważ słowa, które znalazły się na pierwszych pięciu miejscach, były sprzeczne z regulaminem plebiscytu. Regulamin zabrania, aby słowo roku było wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji oraz odnoszące się do konkretnych osób.

Zeszłoroczna edycja cieszyła się ogromną popularnością, do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2020 odnotowano ponad 194 tysiące zgłoszeń. Wiele zgłoszonych słów było bardzo kreatywnych między innymi: atencjusz, rzepiara, koronaferie czy zdalka.