Skąd się wzięły imieniny? Czy wciąż się je obchodzi?

upominek na imieniny

Artykuł sponsorowany

Imienny to okazja chętnie celebrowana w naszym kraju, zwłaszcza przez osoby starsze. Skąd wziął się ten zwyczaj i jak jest obchodzony? I czy ta tradycja ma szansę przetrwać? Odpowiadamy.

Skąd wzięły się imieniny?

Imieniny to święto nawiązujące do naszego imienia, pojawiającego się w kalendarzu liturgicznym. A w nim umiejscawia się imiona świętych w Kościele Katolickim. Wobec tego imieniny mają rodowód chrześcijański, dlatego taką popularnością cieszą się wśród osób starszych i wierzących. Niejednokrotnie są chętniej celebrowane niż urodziny.

W kalendarzu imię danego świętego i błogosławionego pojawia się niejednokrotnie. Wtedy przyjmuje się, że imieniny powinniśmy obchodzić w pierwsze wspomnienie patrona, pojawiające się w kalendarzu po naszych urodzinach. To znacznie ułatwia sprawę i podpowiada, kiedy właściwie powinniśmy składać życzenia solenizantom.

Kilka razy do roku występują charakterystyczne daty i duże święta związane z danym imieniem. To właśnie wtedy szczególnie pamięta się o danych świętych. Są to na przykład:

  • 6 grudnia, czyli Mikołajki, kiedy wspominamy św. Mikołaja;
  • 24 grudnia, czyli wspomnienie Adama i Ewy;
  • 4 grudnia, czyli tzw. Barbórka i wspomnienie św. Barbary.

Jak zazwyczaj celebrowane są imieniny?

Celebrowanie imienin zazwyczaj jest mniej huczne, niż urodzin. Jednak wciąż ma to uroczysty charakter. Solenizant zazwyczaj zaprasza na kawę i słodki poczęstunek. Najczęściej imieniny są obchodzone w małym gronie rodziny i przyjaciół.

Jeżeli wiemy, że dana osoba z Twojego kręgu obchodzi imieniny, warto opamiętać o tym, żeby złożyć jej z tej okazji życzenia. W tym celu dobrą opcją będą imieninowe kartki z napisanymi odręcznie miłymi słowami. Jeżeli jednak o tym dniu przypominamy sobie w ostatniej chwili, warto chociaż zadzwonić. To z pewnością sprawi przyjemność solenizantowi i będzie wyrazem naszej pamięci.

Co kupić na prezent z okazji imienin?

Prezent z okazji imienin nie musi być okazały. Najczęściej wystarczy drobiazg w postaci bukietu kwiatów lub ulubionych słodkości. Na tę okazję można pokusić się także o coś bardziej personalizowanego w postaci książki lub kubka. Równie dobrze sprawdzą się także kosze prezentowe z dobrej jakości kawą lub herbatą. Do środka można dorzucić lokalne wyroby, słodycze czy miody.

Gdzie jeszcze świętuje się imieniny?

Imieniny są ściśle związane z tradycją katolicką, będą więc najbardziej popularne w krajach chrześcijańskich. Imieniny są obchodzone u naszych sąsiadów na wschodzie oraz południu, a  także w Grecji, Szwecji i Bułgarii. Ten zwyczaj jest także popularny w niektórych katolickich landach w Niemczech.

Czy imieniny zyskają na popularności?

Chociaż młodsze pokolenie zdecydowanie bardziej świętuje swój dzień urodzin, zwyczaj celebrowania imienin stanowi silną część tradycji. Jest też okazją do spotykania się i miłego spędzenia czasu. Z powodzeniem może wejść do powszechnego i częstszego zwyczaju obchodzenia tego dnia. Warto więc przekazywać tę tradycję młodszym pokoleniom, ucząc troski o rodzinę i przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.