Materiał zewnętrzny
Słowiańskie mity, folklor i pradawne obrzędy. Między innymi o tym są książki Katarzyny Bereniki Miszczuk z serii „Kwiat paproci”, obok których po prostu nie można przejść obojętnie. Co sprawia, że cykl skradł serce wielu czytelników i dlaczego warto po niego sięgnąć? Jakie są główne powody, dla których książki te wyróżniają się na rynku i cieszą sporą popularnością? Serdecznie zachęcamy do lektury i dowiedzenia się więcej o tej niezwykłej serii literackiej!
Kim jest Katarzyna Berenika Miszczuk?
Katarzyna Berenika Miszczuk urodzona 2 września 1988 to polska pisarka, a także scenarzystka, mająca na koncie wiele literackich sukcesów. Przygodę z literaturą rozpoczęła już w wieku 15 lat, gdy napisała swoją pierwszą powieść. Została ona opublikowana trzy lata później przez warszawskie wydawnictwo Muza. Talent młodej pisarki został dostrzeżony i tak dzięki kolejnej powieści została nominowana do Nagrody Naulitius. Pierwszą, ważną nagrodę zdobyła w 2017 roku dzięki powieści „Szeptucha”, właśnie z serii Kwiat paproci. Książka ta otrzymała tytuł Najlepszej Powieści Roku 2016 oraz pozwoliła jeszcze bardziej wypromować jej autorkę.
O czym jest seria „Kwiat paproci”?
Największą sławę Katarzynie Berenice Miszczuk przyniosła seria „Kwiat paproci”. To cykl opowieści, w których została przedstawiona alternatywna wersja historii Polski. Całość jest przesiąknięta słowiańskim folklorem, opisami obrzędów, a także lokalną mitologią. Świat realny przeplata się więc z legendami oraz mitami, co pozwala zanurzyć się w niezwykłą rzeczywistość. Taką, obok której wprost nie można przejść obojętnie.
Cykl tworzą książki:
- „Szeptucha” (2016),
- „Noc Kupały” (2016),
- „Żerca” (2017),
- „Przesilenie” (2018),
- „Jaga” (2019),
- „Gniewa” (2022).
Najlepiej czytać je po kolei, aby krok po kroku poznawać losy bohaterów.
Na czym polega fenomen cyklu „Kwiat paproci”?
Elementów, które przyciągają uwagę i sprawiają, że książki z tego cyklu są tak wyjątkowe jest kilka. Jednym z ważniejszych powodów są nietuzinkowi bohaterowie. Główną bohaterką jest Gosława Brzózka, dziewczyna z wielkiego miasta marząca o pracy w branży medycznej. Trafia jednak na praktyki do… szeptuchy. W czasie ich trwania Gosława poznaje nie tylko tajniki ludowej medycyny, ale i Mieszka, do którego zaczyna żywić uczucie. Ich perypetie miłosne oraz rodzące się uczucie są dla czytelnika niezwykle interesujące i sprawiają, że od lektury trudno się oderwać.
Kolejnym powodem, dla którego seria „Kwiat paproci” cieszy się tak dużą popularnością jest słowiańskość. Niezwykłe opisy mitologii, strojów i obrzędów, a także nietypowe imiona tworzą alternatywny świat, który chce się poznawać i być jego częścią, właśnie dzięki lekturze książek. Owa słowiańskość przebija się także dzięki przedstawianym bóstwom, które nie zawsze są przyjazne ludzkim sprawom.
Czytelnicy cenią też sobie sposób napisania książek z tej serii. Katarzyna Berenika Miszczuk ma swój bardzo charakterystyczny styl, który sprawia, że wprost nie sposób oderwać się od lektury. To zasługa nie tylko humoru, ale także ciekawych opisów, które są angażujące i dokładne, przez co pozwalają przenieść się w wykreowany przez autorkę świat.
Książki Katarzyny Bereniki Miszczuk z serii „Kwiat paproci” stanowią pozycje obowiązkowe dla osób, które szukają nietypowych powieści fabularnych. Warto dać się im porwać i przenieść w alternatywną rzeczywistość, która wabi i zachwyca. Sprawdź, czy i Tobie się spodobają!